За консултация: +359 877 397 391

Безплатна доставка за поръчки над 299лв

Спирална линия (SL)

Спиралната линия (SL) представлява сложна миофасциална връзка, която преминава по тялото в спираловиден модел, свързвайки противоположните страни на тялото. SL осигурява координация на ротационните движения и участва в поддържането на баланса между различните равнини на движение. SL е важна за стабилността и подвижността на тялото по време на завъртания, огъвания и асиметрични движения.

Анатомия на спиралната линия

Спиралната линия преминава през тялото, като обединява мускулите и фасциите от противоположните страни на тялото. Основните компоненти на SL включват:

  • Мускулите на врата и рамото – например ромбовидните и трапецовидните мускули, които осигуряват стабилност на раменете и шията.
  • Външна и вътрешна коса мускулатура на корема – тези мускули позволяват на тялото да се завърта и огъва.
  • Мускулите на бедрото и IT лентата – стабилизират таза и краката при завъртания.
  • Задната част на бедрата и прасците – осигуряват връзка между бедрата и краката, като поддържат стабилността при движение.

Функции на SL

SL играе важна роля в ротационните движения и стабилизацията на тялото при завъртания. Тя осигурява баланс между предната и задната част на тялото, както и между лявата и дясната страна. SL е отговорна за координацията на асиметрични движения като завъртания на торса и таза по време на ходене, бягане или спортни дейности.

SL също така помага на тялото да поддържа стабилност при движения, които изискват ротация или накланяне, като например хвърляне на предмет, танцуване или въртене по време на спорт.

Дисфункции в SL

Дисбалансите в SL могат да доведат до нарушения в движението и стабилността, особено при ротационни движения. Най-често срещаните дисфункции включват:

  • Болка в гърба и таза – напрежението в мускулите на кръста или IT лентата може да доведе до болка в тазовата област и долната част на гърба.
  • Неправилна стойка – дисбаланс в SL може да причини завъртане на торса или бедрата, което води до изкривяване на стойката.
  • Проблеми с координацията – затруднения в координацията при завъртания или асиметрични движения могат да бъдат признак на дисбаланс в спиралната линия.

Терапевтични подходи

Коригирането на дисфункции в SL изисква възстановяване на баланса между ротационните и асиметричните движения на тялото. Терапевтичните подходи могат да включват:

  • Ръчна терапия – работа върху косите мускули на корема, мускулите на бедрата и кръста може да помогне за намаляване на напрежението и възстановяване на ротационната мобилност.
  • Упражнения за разтягане и укрепване – разтягането на външната и вътрешната коса мускулатура, както и укрепването на мускулите на кръста и бедрата, може да помогне за възстановяване на координацията и баланса в SL.
  • Йога и пилатес – тези практики често включват упражнения, които подобряват баланса и координацията на тялото при ротационни движения.

Диагностика и оценка

Диагностиката на дисфункции в SL изисква внимателно наблюдение на ротационните движения на тялото и стойката. Терапевтът трябва да оцени как пациентът изпълнява асиметрични движения, какви са ограниченията при завъртания и как се поддържа балансът между лявата и дясната страна на тялото.

След подходяща диагностика и терапевтични мерки, дисфункциите в SL могат да бъдат коригирани, което ще доведе до подобрено движение, по-добра стойка и намалена болка.

Безплатна доставка

За поръчки над 299лв

Преглед на пратката

Преглед на пратката преди плащане.

Безплатна консултация!

+359 877 39 73 91

Наложен платеж

Плащане при доставка